Az ízületvédők sajnos valamiért az egyik leginkább alulértékelt táplálék kiegészítők a terembe járók körében, holott kiemelkedően fontos szerepet töltenek be. A súlyzós edzés, de gyakorlatilag bármelyik sport szélsőséges terhelésnek teszi ki az ízületeket, ez pedig ahhoz vezet, hogy hamarabb elhasználódnak. A legelterjedtebb ízületvédők a glükózamin-szulfát alapú készítmények, ezeknek hatékonyságát egyaránt igazolták klinikai tesztek és a sportolói gyakorlat. Kicsit ismerkedjünk meg közelebbről ezzel a vegyülettel!
A glükózamin név hallatán talán felderengnek a régi kémia órák ismeretanyaga, hogy a glükóz nem más mint a szőlőcukor az amin pedig nyilván egy amino (-NH2) csoportra utalhat. Valóban így van: az a glükózamin gyakorlatilag egy aminocukor, amelynek kiemelkedő élettani jelentősége, hogy közreműködik az ízületi porc fiziológiás, egészséges működésének a fenntartásában.
Alkalmazzák kúra szerűen enyhe és közepes ízületi kopások kezelésére, azáltal, hogy lassítja az ízületi porc pusztulását. Itt jegyeznénk meg, hogy a glükózamin nem csodaszer, a teljes arthrosis (porckopás) esetében már nem tud segíteni, legfeljebb a gyulladáscsökkentő hatásai révén képes a fájdalmat enyhíteni. Azonban mégis egyike azon kevés táplálék kiegészítőnek amelyek valóban klinikailag igazolt hatással bírnak.
A gülózamin kúra általában legalább három hónapig tart és valójában olyan egy-másfél hónap után kezd hatni ténylegesen. Tehát aki már az első héten érzi a változást az nem más mint a placebo hatás jótékony hatása. Általában évente kétszer szokták megismételni a kúrát. A kúra során fokozni kell a folyadék pótlást. Sok készítmény egyéb természetes gyulladáscsökkentőket tartalmaz, mint pl. a korábban az ananász kapcsán emlegetett bormelain. Illetve az ízületi szallagokat támogatandó különböző kollagénekkel is kombinálják. A kollagének a kötőszövetes sérülések megelőzésében különösen hölgyek és idősebb sportolók esetében javasolt.
A napi javasolt glülózamin mennyiséget enyhe porckopás esetében kb. 1000-1500mg körül szokták meghatározni. Nehéz fizikai munkának, vagy komolyabb sportnak kitett egyének esetében egyes gyártól akár napi 3 gramm (azaz a fenti mennyiség triplája, duplája) glükózamin-szulfát beszedését sem tartják túlzásnak.
A glükózaminnak mellékhatásairól ritkán számolnak be, legfeljebb aki érzékeny, azoknál emésztőrendszeri panaszokról beszélhetünk. De ez az esetek kevesebb mint 2%-ban következik be és a tünetek elmúlnak néhány nap alatt. Ellenben meg kell említeni, hogy mivel gyakorlatilag egy glükóz alapú vegyületről beszélünk, ezért a cukorbetegségben szenvedők esetében bele kell kalkulálni a vércukor szint emelő hatást!