Illusztrációs kép. Gyógyszerkapszulából felugró, szeletelt déli gyümölcsök.

Miért fontos a vitaminok szedése?

2018.06.01.

A táplálék kiegészítők szedése egyre szélesebb körben terjed el, mondhatni divatos, hogy még valaki el sem kezdett edzeni, már bevásárolta a fehérjét és a kreatint, stb-t. Sokan ész nélkül szednek mindent, mert ezt és ezt hallotta valakitől. Te ne dőlj be mindennek és járj utána a dolgoknak. Az első és legfontosabb táplálék kiegészítők kétség kívül a vitaminok. Lássuk miért is fontosak ennyire!

Ha az emberek többségét, ha megkérdeznénk arról az egyszerű kérdésről, hogy mik is vitaminok, akkor (google és okos telefon hiányában) valószínűleg zavartan motyogna valamit az egészségmegőrzésről, esetleg Szent-Györgyi paprikájáról. Legelőször tehát nézzük meg mik is a vitaminok.

A vitaminok jellemzően kis molekulájú szerves vegyületek, amelyek a szervezet fiziológiás működéséhez elengedhetetlenek, azonban a szervezet ezeket szintetizálni nem tudja. A „vita” latinul az életet jelenti az amin pedig arra utal, hogy a vegyület Nitrogént tartalmaz. Érdekesség, de mára kiderült, hogy nem minden vitaminban van Nitrogén, de az elnevezés mégis maradt. Az vita elnevezés arra utal, hogy a 19. század legvégén fedezték fel, hogy a tisztán szintetikus tápanyaggal táplált állatok elpusztultak. Emiatt Lunyin 1888-ban felfedezte, hogy az élet fenntartásához szükség van non-kalorigén tápanyagokra is, amelyek a szervezet biokémiai folyamataihoz elengedhetetlenek.

Járulékos tény, hogy nem minden állatfaj számára lehetetlen az egyes vitaminok szintetizálása, azonban az emberi szervezet ilyen szempontból kicsit handicappel indul, mert mi csak elő-anyagokból vagyunk képesek vitamint előállítani. Emiatt az embernek szüksége van a külső forrásból való pótlásra.

A vitaminok bevitelének zavarait alapvetően két egyszerű csoportra oszthatjuk: túlzottan kevés illetve túlzott bevitel. Ez utóbbi elsődlegesen a raktározódó (zsíroldékony) vitaminok esetében tapasztalható. Manapság már a fejlett társadalmakban nem fordul elő az avitaminózis jelensége, ami az adott vitamin teljes megvonását jelenti. Nyilván mindenki hallott a felfedező és kereskedelmi hajósokat a késő középkorban súlytó skorbut betegségről. Ellenben a hipovitaminózis azaz a vitaminok túl alacsony bevitele már előfordulhat. Ilyenkor juttatunk vitamint a szervezetbe, azonban a mennyisége nem kielégítő. A hipervitaminózis pedig a vitaminok túladagolása, ez a jelenség jellemzően a vitamintabletták túlzott fogyasztásával köthető össze, természetes táplálékkal nagyon kicsi az esélye, hogy ilyen állapotba jut a szervezet.

Hogy mikor jut a szervezet vitaminzavaros állapotba nagyon egyéni dolog. Olyanok akik mondjuk rendszeres fizikai vagy mentális stressznek vannak kitéve, vagy akár idősebbek, esetlegesen betegek számukra az átlagostól nagyobb mennyiségben van szükség a vitaminok és nyomelemek bevitelére. Nem úgy van, hogy pl. a WHO megállapítása szerint ennyi és ennyi mg B12 vitaminra van szükség naponta mindenkinek és pont! Egyénenként változhat az életvitel függvényében. Más vitamin igénye van egy sportolónak és egy nem-sportolónak, más az igénye egy dohányzónak és egy nem-dohányzónak, elérő egy vegetáriánusnál és egy húst fogyasztónál. Emiatt bátran olvassunk utána, vegyük fel a kapcsolat szakértőkkel.

Manapság amikor a legtöbb zöldség és gyümölcs gyorstermesztett, a húsok hormonkezeltek, hiába fogyasztunk nagy mennyiségben (legalábbis nevében) vitamindús ételeket nem tudjuk bevinni a szükséges mennyiségeket. Magyar dietetikus csapat vizsgálata alapján gyakorlatilag nincs C-vitamin a bolti narancslevek tetemes részében, nincsen kalcium a tejben és még sorolhatnánk. Most lehet keresni az összeesküvést, hogy vajon a gonosz multinacionális cégek kényszerítenek-e rá bennünket, hogy külön költsünk táplálékkiegészítőkre, vagy pusztán ez csak mellékterméke annak, hogy egyre több embert kell a bolygón táplálni és emiatt a génmanipulált növényekkel nem lehet kiszolgálni a megnövekedett keresletet. Így vagy úgy, de tény, hogy lassan muszáj lesz külső, mesterséges forrásból bevinni a készítményeket, mivel a nem megfelelő táplálkozás a vitamin egyensúly megbomlását eredményezi. Emiatt a legegyszerűbb és legbiztonságosabb még mindig a különböző vitamin készítmények rendszeres (és ésszerű kereteken belül történő) szedése.

További bejegyzések